Jdi na obsah Jdi na menu
 


Domácí výroba Inkubátoru

25. 12. 2008

Znají to všichni, řeknete si, pořídíme si pár nějakých terarijních zvířat a vyzkoušíme je rozmnožit. No jenže oni se nečekaně rozmnožili dřív než jsme s tím počítali, máme vajíčka a co teď s nima že :-)

Tak tady vám dám návod, ne jak by měl inkubátor vypadat, ale jak si ho můžete lehce zhotovit sami, zabere vám to více méně opravdu chviličku, za předpokladu že vše urychleně zakoupíte v prodejně a doma si jen složíte inkubátor.

Seznam věcí které je nutno zakoupit. Nejprve jsme zakoupili akvárium, můžete si udělat vlastní, ale my spěcháme, protože vajíčka jsou snesená a musíme je rychle dát do inkubátoru. Máme rozměry 50x30x30cm. pro běžného chovatele naprosto vystačující rozměr. Poté jsme zakoupili i polystyren tloušťky 2cm, topný kabel 25w délka smyčky 4metry, dále digitální termostat, teploměr pro kontrolu teploty, vlhkoměr, izolepu a kancelářské sponky :-) Pro inkubaci vajec zakoupíme např vermiculit.

Jsme doma a rychle skládáme. Připravíme si odlamovací nožík, na papír si rozvrhneme na jaké rozměry nařežeme polystyren, musíme akvárium oblepit polystyrenem, aby jsme zajistili stálejší teplotu v inkubátoru a netopili pánu bohu do oken :-)

Máme nařezány polystyrenové desky na požadované rozměry, nyní s nimi obložíme akvárium a stáhneme dokola izolepou, můžete si s tím pohrát i pečlivěji, ale my spěcháme.

V přední polystyrenové desce vyřízneme otvor, tak aby jsme mohli pohodlně kontrolovat vnitřní prostor inkubátoru aniž byjsme jej museli shora otevírat.
Nyní přejdeme k instalaci topného kabelu, vezmeme si polystyrenovou desku která je určena jako strop. Natáhneme topný kabel ve smyčkách, tak aby se nám v žádném místě nedotýkal a postupně jej kancelářskýma svorkama uchytáváme, v rohu vydlubeme menší prohlubeň, tak aby jsme kabel vyvedli z inkubátoru ven aniž by nám stropní polystyren neodstával a terárium příliš nevětralo.

Nyní musíme instalovat termostat, uděláme do stropu dírku abychom mohli protáhnout čidlo teploty termostatu.

Hotovo inkubátor je na světě, nainstalujeme kontrolní teploměr nejlépe tak abychom mohli pohodlně kontrolovat teplotu přes přední okýnko, dále nainstalujeme na vnitřní stěnu i vlhkoměr.

Abychom zajistili vlhkost můžeme provizorně naplnit misku vlhkým lignocelem případně vodou, vlhkými ubrousky atd. Výhoda topení ve stropní části je v tom že se nám nesráži vlhkost na stropě a následně nekape na inkubovaná vejce.
Nyní postavíme inkubátor na místo k tomu určené tak abychom mohli kontrolovat inkubovaná vejce i odkrytím stropní části. Zapneme inkubátor nastavíme termostat na požadovanou teplotu a necháme jej nahřát. Sledujeme jestli nevznikl nějaký problém a kontrolujeme teplotu.

Pokud je vše v pořádku přistoupíme k inkubaci vajec. Připravíme si nějakou misku podle velikosti snůšky nasypeme dle návodu předem připravený např. vermiculit vložíme vejce a inkubujeme.

Nehledejte v tom nic složitého, jak říkám, není to návod jak to musí být, ale je to popis jak jsme si poradili my, v tomto inkubátoru jsme úspěšne inkubovali vajíčka užovky červené a gekončíků nočních při teplotě 28°C a vlhkosti okolo 80%.

Ještě jsme vychytali menší mouchu. Jelikož nám sponky v polystyrenu moc nechtěly držet, což jsme ale předpokládali, jenže jsme museli spěchat, letos jsme již sponky přilepili tavnou pistolí.

Přejeme hodně úspěchů při inkubaci

 

Náhledy fotografií ze složky Inkubátor