Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rady od nákupu až po krmení

24. 12. 2008

Naš případ, když jsme si zakoupili samičku krajty, byli jsme ujištěni, že had je rozkrmený, nechtěl ale přijímat potravu. Kontakt na chovatele jsme měli, ale neinformovali jsme jej, protože nám i řekl čím byl had krmen takže nebylo řečeno, že chyba by byla na jeho straně, na to se nezaměřujte, ale snažte se hledat příčinu i jinde. Až si opravdu nebudete vědět rady, kontaktujte jej. My jsme vyzkoušeli vše možné, ale nakonec jsme přistoupili k umělému krmení hada, museli jsme jej po velmi dlouhou dobu krmit uměle. Nakonec se nám naše trpělivost vyplatila a hadík se naučil potravu jak škrtit tak samostatně pozřít. Pokud se ale podíváte na fotografie v sekci krajta kobercová ihned je patrné, že samička je oproti našemu samci i při téměř stejném věku menšího vzrůstu, hadi krmení uměle totiž rostou pomaleji. Nyní již ale baští sama a má se čile k světu, začíná nabírat na délce a vše je již v naprostém pořádku.

A tady máte rady jak postupovat před, při koupi a po koupi hada.

Ještě před koupí se informujte na jakou potravu je had navyklý, kdy je narozený, zda je rozkrmený, dobře si ho prohlédněte zda není viditelně pohublý, zda nemá na sobě zbytky svlečky, musí být čilý, vemte si kontakt na chovatele.

Transport hada domů pokud je venku -20°C je nutné mít nějaký termobox vyhřátý alespoň na 20°C méně určitě ne. Pokud nemáte uplně jednoduchá věc, vemte doma přenosnou ledničku kterou si berete na dovolenou, naplňte pet láhev teplou vodou vložte ji společně s teploměrem do ledničky zavřete a postavte ven, tím si vyzkoušejte podle teploměru jak se nahřeje, budete tam mít teplotu optimální, musíte si to ale vyzkoušet, ne že tam naslepo hodíte hada a on buď zmrzne nebo se přehřeje. Tudíž je i při transportu nezbytná kontrola jak teploty tak zvířete
Další možností je hada dát do plátěného pytlíku a poté si jej zastrčit pod tričko, teplota těla jej dostatečně zahřeje.

Máme ho doma hurá, přinesli jste zdárně hadíka domů, co teď, vycházejme z toho, že již máte doma připravené terárium. Nyní podle nároků hada máte připraveno vše včetně vyhřátého terária, předpokládejme že jste transportovali hada při 20°C v teráriu máte zapnuté vytápění a je tam 28°C domá máte 24°C. Chvíli počkejte a poté jej vložte do terária. První den v terárku nechte hada rozkoukat, aby si mohl navyknout na nové prostředí, nestrkejte pořád ruce do terária atd, had musí být opravdu vklidu, má stress z transportu atd.

První krmení, od chovatele jsme si při koupi zjistili čím byl náš had krmen, nejlepší je jej krmit tím samým, jelikož je na tuto potravu navyklý. Po 1-3 dnech přistoupíme ke krmení. Předložíme hadovi do terária potravu dejme tomu myší holátko. Pokud had sám sežral je to skvělé a je to na dobré cestě.

Had o potravu nejeví zájem, když vám hadík nežere sám, neztrácejte hlavu počkejte ještě den, pak mu vyzkoušejte dát potravu přímo do skrýše. Pokud je had starší a není výrazně pohublý, je to znamení že přijímal potravu sám a není tedy důvod volat chovateli a nadávat atd. Raději se zamyslete nad jinou příčinou, teplota v teráriu, neustálé vyrušování hada v prvních dnech pobytu v novém prostředí, nemožnost úkrytu atd atd. Pokud selže i tohle informujte chovatele, ale ne stylem co jste mi to prodal atd, ale chtějte radu určitě se nějak domluvíte a chovatel vám rád poradí. Kdyby byla všechna snaha marná, až poté se uchylte k násilnému nakrmení hada, nejlépe ale za asistence zkušeného teraristy.

No a myšlenka na závěr, těmito radami jsme vás určitě nechtěli odradit, jen vám pomoct při řešení základních problémů. Z našich zkušeností vám řeknu, že nám nežrala akorát ta krajta. S mimčama které se nám narodily jsme měli problém jen se dvěma a ten se taky vyřešil velmi rychle, neztrácejte hlavu, chov terarijních zvířat je jedna z možností jak mít doma kousek živé přirody a nehledejte v tom žádnou vědu, je radost mít doma nějaké zvíře. Pokud se o ně budete vzorově starat nemáte se čeho bát.

Přejeme mnoho zdaru v chovu vašich mazlíčků.