Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajta královská

Jméno: Krajta královská, Python regius, Ball python

Délka: Tito hadíci dorůstají celkové délky od cca 130 do 180 cm, jejich tělo je zavalité.

Povaha: Jedná se o hadíka velmi mírné povahy, který se v nebezpečí stočí do klubíčka s hlavou schovanou uprostřed těla. Díky její povaze je po celém světe velmi oblíbeným terarijním živočichem. Nicméně jak vždy říkám, vše co má zuby může kousnout :-).

Rozšíření: Domovina krajty královské je v Africe, areál rozšíření je od pobřeží západní Afriky a střední Afriky, žije v Senegalu, Mali, Guinea-Bissau, Guinea, Sierra Leone, Libérie, Ghana, Benin, Nigérie, Camerun, Chad, Súdan, Uganda, and Středo Africká Republika

Potrava: V zajetí předkládáme jako potravu myši, mastomyši a potkany přiměřené velikosti, nikdy nenecháváme hada s předloženým živým hlodavcem bez dozoru, mohl by hadovi ublížit.

Terárium: Záleží na možnostech každého chovatele obecně je ale uváděn rozměr pro dospělého hada cca 100x50x50 v cm může být menší i větší.

Substrát: Jako podklad můžete použít bezprašné hobliny, aspen, bukové štěpky, atd, záleží jen na vás jaký podklad si vyberete, tak aby vám vyhovoval jak vzhledově tak účelově, njdůležitějsí je, aby jste neohrozili zdraví chovaného zvířete. Podklad nesmí být prašný a hlavně netoxický, Nepoužívejte různé borovicové, sekvojové a cedrové substráty, tyto substráty jsou prý uváděny jako pro hada toxické.

Vybavení terária: Dejte hadovi do terária různé skrýše, větve, misku s vodou. Více úkrytů proto, aby si sám mohl vybrat, kde a při jaké teplotě bude odpočívat. Dále je velmi vhodné do terária umístit i nějaký kámen o který se had může při svlékání kůže otírat, čímž mu svlékání staré pokožky velmi usnadníte. 
 
Teplota a chov: Stejně jako u jiných hadíků i u krajty královské platí, že nutné v teráriu vytvořit více teplotních zón, aby si had vybral požadovanou teplotu. Přes den by měla být teplota v teráriu v rozmezí 26-29°C s lokálním ohřevem na 30-34°C sám si vybere takovou, která mu bude nejlépe vyhovovat.Teplota v noci může klesnout na pokojovou tj okolo 22-25°C. Na noc terárium porosíme
 
Pohlavní rozdíly: U mláďat jde pohlaví určit palpováním, u starších zvířat je nutné sondování. Nejedná se o nic složitého, nicméně oboje by měla provádět pouze osoba, která již má s tímto zkušenost,
 

Barevné formy: Tento hadík, stejně jako i další hadíci má i různé barevné mutace a je jich již nekolik tisíc.

Pastel Piebald

piebald.jpg