Jdi na obsah Jdi na menu
 


Užovka paprsčitá

7. 10. 2012

Jméno: Coleognathus Radiata, v ČR se jí říká Užovka paprsčitá

Rozšíření:
Jedná se o hada žijícího v Asii, vyskytuje se na ostrovech Sumatra, Jáva přes Thajsko, Barmu a zasahuje až do Indie v blízkosti vodních toků.

Potrava: V zajetí předkládáme jako potravu myši, křečky, křečíky, pískomily, malé potkany a další hlodavce přiměřené velikosti.
 
Chov: Terárium by mělo být mírně vlhčí, z naší zkušenosti raději prostornější, jelikož se jedná o hadíky poměrně živější povahy :-) Pro dospělého hada je vyhovující terárium rozměrů cca 80x40x40 v cm může být menší i větší.
Ve vybavení terária by němely chybět různé skrýše, větve a jelikož se jedná o druh hadíka žijícího v blízkosti vodních toků nezapomeneme na misku s vodou. Více úkrytů by měl mít had v teráriu proto, aby si sám mohl vybrat, kde a při jaké teplotě bude odpočívat. Dále je velmi vhodné do terária umístit i nějaký kámen o který se had může při svlékání kůže otírat, čímž mu svlékání staré pokožky velmi usnadníte
Jako substrát můžeme použít rašelinu s pískem, lignocel, či některý terarijní substrát, který se nám bude dařit udržovat vlhčí (nikoliv mokrý). Tito hadi rádi ryjí, tudíž není vhodně používat žáden z podkladů o který by se mohli poranit. Podklad si vyberete, tak aby vám vyhovoval jak vzhledově tak účelově a aby jste neohrozili zdraví chovaného zvířete. Nepoužívejte různé borovicové, sekvojové a cedrové substráty, tyto substráty jsou prý uváděny jako pro hada toxické.
Jelikož se jedná o hadíka žijícího ve vlkých oblastech, měl by mít vlhčí i terárium, je potřeba věnovat pozornost nejen vlkosti v teráriu ale i jeho teplotě. Vlhko v kombinaci se studeným teráriem by mohly hadovi způsobit zdravotní komplikace.
Teplota v teráriu přes den by se měla pohybovat okolo 28°C Nabídněte hadovi v různých místech terária různou teplotu, sám si vybere takovou, která mu bude nejlépe vyhovovat.Teplota v noci může klesnout na pokojovou tj okolo 22-25°C.
 
Charakteristika: Jedná se o poměrně plachý druh hada. Tento hadík má velmi zajímavý zbůsob obrany a zastrašení nepřítele. Sploští tělo, přední část prohne do S a s otevřenou tlamkou ustrne. Pokud toto nepomůže, následuje výpad a napadení potencionálního nepřítele. Tuto obrannou strategii, specifickou pro tento druh, se nám podařilo po několika marných pokusech konečně nafotit a nyní se na ni můžete podívat v naší fotogalerii. Dále tento had může při manipulaci vypustit z análních žláz páchnoucí tekutinu, to ale dělají i jiní hadíci.
 
Velikost: Tito hadíci dosahují velikosti přes 150cm, obvykle ale nejsou delší než 2 metry
 
Barevné formy: Tento hadík, stejně jako i další hadíci má i různé barevné mutace. My máme v chovu klasicky zbarvenou Radiatu hetero na Albino a dále Albino T+. Časem uvidíme zda-li se nám povede i odchov těchto velmi zajímavých užovek.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Užovka paprsčitá