Jdi na obsah Jdi na menu
 


Korálovka Kalifornská

8. 10. 2012

Jméno: Lampropeltis Getulus Californiae, v USA California Kingsnake v ČR se jí říká Korálovka Pruhovaná Kalifornská

Rozšíření:
Lampropeltis Getulus žije po celých spojených státech, námi chovaný poddruh Californiae se vyskytuje na území od Oregonu přes severní Utah, Colorado, Arizonu, Kalifornii až do severního Mexica.

Žije v lesích, na pláních, travnatých plochách, na farmách, v okolí domů atd.

Potrava: V přírodě se tito hadi živí nejen hlodavci, ale i jinými hady, na jejich jídelníčku nechybí ani mláďta Chřestýšů, dále ještěrky, mláďata ptáků, občas i ptačí vejce atd.
V zajetí předkládáme jako potravu myši, křečky, křečíky, pískomily, malé potkany a další hlodavce přiměřené velikosti.
 
Chov: Terárium by mělo být sušší, vlhčené pouze v období svlékání. Pro dospělého hada je vyhovující terárium rozměrů cca 80x40x40 v cm, může být samozřejmě menší i větší. Tento rozměr uvádíme standartně, jelikož do terária této velikosti vlezou pohodlně všechny potřeby, které by váš hadík měl v teráriu mít.
Jako u jiných hadíku i u Korálovek by ve vybavení terária němely chybět různé skrýše, větve a nezapomeneme na misku s vodou. Více úkrytů by měl mít had v teráriu proto, aby si sám mohl vybrat, kde a při jaké teplotě bude odpočívat. Dále je velmi vhodné do terária umístit i nějaký kámen o který se had může při svlékání kůže otírat, čímž mu svlékání staré pokožky velmi usnadníte
Jako substrát můžeme použít rašelinu s pískem, akvarijní písek, lignocel, bukové štěpky či některý jiný terarijní substrát.  Podklad si vyberete, tak aby vám vyhovoval jak vzhledově tak účelově a aby jste neohrozili zdraví chovaného zvířete.
Teplota v teráriu přes den by se měla pohybovat okolo 28°C Nabídněte hadovi v různých místech terária různou teplotu, sám si vybere takovou, která mu bude nejlépe vyhovovat.Teplota v noci může klesnout na pokojovou tj okolo 22-25°C.
 
Charakteristika: Korálovky mají všeobecně sklony ke kanibalismu, proto raději vždy chovejte jedince odděleně.
Na vlastní oči jsem viděl na teraburze člověka, který před námi vytáhl z krabičky korálovku práve požírající užovku, samozřejmě mu zbyly jen oči pro pláč. Již bylo pozdě a korálovce dopřál její asi nejdražší sousto za celý její budoucí život.
Korálovka Kalifornská patří mezi poměrně klidné hadíky. Z hadíků tohoto druhu, jež máme doma, je pouze jedna mírně divočejší. Jinak se jedná o naprosto klidného hadíka, který není člověku nijak nebezpečny. V případě ohrožení had zaujme výstražnou pozici a začne vibrovat ocáskem, poté může následovat kousnutí, dále tento had může při manipulaci vypustit z análních žláz páchnoucí tekutinu, to ale dělají i jiní hadíci.
 
Velikost: Tito hadíci dosahují velikosti okolo 120cm, obvykle ale nejsou delší než 1,5 metru
 
Barevné formy: Tento hadík, stejně jako i další hadíci má i různé barevné mutace. My máme v chovu mutace 50/50, dále Banana a prozatím poslední Albino Banana Stripe. Již máme zamluvenu Chocolate a skupinu chceme doplnit o Spotted a Hi-White.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Korálovky