Jdi na obsah Jdi na menu
 


Heterodon Nasicus

1. 10. 2012

Jméno: Heterodon Nasicus, v USA Western Hognoose snake, Heterodon nosatý, v Čr se mu říká někdy také rypáček

Rozšíření: Kanada přes střed USA Dakotu, Kansas, Oklahomu, Iowa, Illinois, Colorado, Texas, New Mexico až do Mexica

Potrava: V zajetí předkládáme jako potravu myši, křečky, křečíky, pískomily, a další hlodavce přiměřené velikosti. V přírodě se živí žábami, ropuchami, pulci, ještěrkami atd, které pomocí rypáčku na hlavě vyhrabává v blátě.

Terárium: Záleží na možnostech každého chovatele obecně je ale uváděn rozměr pro dospělého hada cca 80x40x40 v cm může být menší i větší.

Substrát: Jako podklad můžete použít hobliny, bukové štěpky, štěrk atd, záleží jen na vás jaký podklad si vyberete, tak aby vám vyhovoval jak vzhledově tak účelově a aby jste neohrozili zdraví chovaného zvířete. Podklad by neměl být prašný a hlavně netoxický, Nepoužívejte různé borovicové, sekvojové a cedrové substráty, tyto substráty jsou prý uváděny jako pro hada toxické.

Vybavení terária: Dejte hadovi do terária různé skrýše, větve a nezapomeneme na misku s vodou. Více úkrytů proto, aby si sám mohl vybrat, kde a při jaké teplotě bude odpočívat. Dále je velmi vhodné do terária umístit i nějaký kámen o který se had může při svlékání kůže otírat, čímž mu svlékání staré pokožky velmi usnadníte
 
Teplota: v teráriu přes den by se měla pohybovat v rozmezí 25-28°C s lokálním ohřevem až na 30-32°C Nabídněte hadovi v různých místech terária různou teplotu, sám si vybere takovou, která mu bude nejlépe vyhovovat.Teplota v noci může klesnout na pokojovou tj okolo 22-25°C.
 
Zimování: Uvádí se, že hadi se začínají zimovat od začátku Listopadu do konce Února při teplotách v rozmezí 11-15°C
 
Jedové zuby: Tento had má zadní rýhované jedové zuby, o jeho jedovatosti a nebezpečí pro člověka se vedou diskuze. V některé literatuře je uváděno, že jed není pro člověka vůbec nebezpečný, v jiné zase, že může vyvolat alergickou reakci a v dalších, že tyto zuby slouží pouze jako pomoc hadovi při požírání potravy. Osobně neznáme či jsme neslyšeli o případu uštknutí či úmrtí človeka po kousnutí tímto hadem. Na teraburzách jsme taktéž nikdy neviděli, že by byla u tohoto hada cedulka Jedovatý, což je povinností a toto je na terarijních výstavách pořadateli kontrolováno. Obecně se tedy neřadí mezi jedovaté hady.
 
Obranné fígle: Tento hadík má velmi zajímavý zbůsob obrany a zastrašení nepřítele. Připlácne hlavu k zemi, sploští tělo a začne velmi hlasitě syčet, může se stát, že začne hlavou narážet do nepřítele (Toto dělal ze začátku i náš mazel). Pokud toto nepomůže předstírá smrt a to tak, že se otočí  na záda, ustane v nehybné poloze a vyplázne jazyk. V extrémních případech prý může i vyplivnout krev, s tímto jsme se u našeho hadíka nesetkali.
 
Pohlavní rozdíly: Sameček většinou dosahuje délky okolo 60cm, samičky jsou větší až 100 cm a celkově jsou mohutnější než samci . Samci jsou na první pohled rozeznatelní také podle délky ocasu, samec má delší ocas než samice bráno od Kloaky ke konci ocasu.
 
Barevné formy: Tento hadík, stejně jako i další hadíci má i různé barevné mutace, jako například Axantic, Albino, Red, Red Albino, Orange Albino, Toffee Belly (Karamelové bříško), Shadow, Anaconda, Superconda, Snow, Lavender, Hypo, Ghost, Mocha, Leuristic, Pastel a spoustu dalších včetně kombinací výše uvedených barev a různých selektivně vyšlechtěných forem jako např Extreme red atd.

 
 

Náhledy fotografií ze složky Heterodon Nosatý 1